Kilka dni temu obchodzony był Dzień Czystego Powietrza.Z tego właśnie powodu należy nabrać kilka refleksji dotyczących ogromnego problemu, pojawiającego się na obszarze całego kraju. Mowa tu bezspornie o smogu, który może okazać się dla dużej części społeczeństwa naprawdę niezwykle katastrofalny. Substancje chemiczne, które wdychamy niemal każdego jednego dnia, oczywiście mają związek z rozszerzaniem się obecnego koronawirusa, z którym zmaga się cały świat już prawie rok. Naprawdę warto notorycznie nauczać czym jest zanieczyszczenie powietrza lub też jakimi metodami można z takim kłopotem walczyć.


Z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza w kilku telewizyjnych stacjach został poruszony ten właśnie temat. Należy w głównej mierze orientować się, że dzisiaj w naszym kraju zaczął się sezon grzewczy, a razem z nim wrócił też problem smogu. Dobrą opcją aby zabezpieczyć się przeciwko degradacji powietrza jest ergonomiczne oraz skuteczne ogrzewanie mieszkań. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego napomknął również, iż połowę smogu w naszym kraju wyrabiamy sami w naszych domach. Uznał, że jeżeli nie zrezygnujemy z kotłów zanieczyszczających powietrze, wówczas nie rozwiążemy tego problemu.


A ponadto, w walkę z zanieczyszczonym środowiskiem przyłączył się także Zespołów Elektrociepłowni PAK. Prezes spółki Piotr Woźny rozgłosił, iż wyrabiana przez wymienioną spółkę energia za ok. dziesięć lat będzie zeroemisyjna. Miejmy na uwadzę także fakt, iż kłopot ze smogiem oraz z SARS-CoV-2 można ze sobą swobodnie połączyć. Plaga SARS-CoV-2 dała o sobie znać początkowo w krajach o nieprzeciętnie wysokim zanieczyszczeniu powietrza, a więc we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.


Jeśli chodzi o smog bez dwóch zdań należałoby też wiedzieć, co zasadniczo jest pierwszorzędną tego przyczyną. Zatem jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za pojawienie się w powietrzu bez liku niszczycielskich substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Wiedza dotycząca tych wszystkich specyfikacji jest niesamowicie ważna, w głównej mierze z powodu naszego zdrowia a także otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz